Projekt jest próbą zanotowania dzisiejszych sposobów zamieszkania oraz myślenia o domu, jego historii oraz przyszłości. DOMOKRĄŻCY pokazują zarówno lokale z bogatą historią, jak i te dopiero obrastające w ciekawe opowieści. Na filmach kręconych w prywatnych domach i mieszkaniach widać meble dziedziczone od pokoleń, sprzęty kolekcjonowane lub uratowane przed wyrzuceniem, ale i uniwersalny design ze szwedzkiej sieciówki.
O wszystkim opowiadają sami mieszkańcy, którzy zapraszają widza nie tylko do salonu czy kuchni, ale też sypialni, łazienek lub pracowni. Opowieści gospodarzy oraz ich otwartość sprawiają, że DOMOKRĄŻCY to nie podrasowana relacja z wnętrzarskiego magazynu, a raczej sympatyczna i niezobowiązująca wizyta, w której może wziąć udział nie tylko pasjonat architektury i wnętrz, ale – po prostu – każdy.
Po ponad 50 latach od podpisania umowy partnerstwa między Poznaniem a Brnem DOMOKRĄŻCY pokażą, poprzez indywidualne historie mieszkańców, jak podobne (lub różne) są te dwa miasta. W jaki sposób obecna sytuacja zmieniła życie ich mieszkańców i jak postrzegają oni swoje najbliższe otoczenie, dzielnicę i całe miasto. Brno i Poznań mają podobną skalę oraz są prężnymi ośrodkami akademickimi. Mają także inny istotny wspólny mianownik, który wpłynął znacząco na kształt obu miast – targi.
Architektura brneńskiego kompleksu wystawienniczego od samego początku była znacznie silniej osadzona w modernizmie niż targi poznańskie. Podobnie, jak brneńskie przedwojenne wille i domy mieszkalne, do których zapraszamy w ramach projektu DOMOKRĄŻCY Poznań-Brno. Jak zatem wypada porównanie czeskich i polskich modernistycznych domów oraz mieszkań? Jak traktują je ich lokatorzy? Jakie historie związane są z zajmowanymi przez nich lokalami? Czym różni się modernizm czeski od polskiego?
DOMOKRĄŻCY POZNAŃ- BRNO
Jedinečné příběhy, zajímaví obyvatelé, různé rozměry, interiéry, které dosud znali jen nájemníci a jejich hosté. Nyní má každý šanci poznat různé tváře poznaňských a brněnských domů a bytů – ve filmech a setkáních ze série DOMOKRĄŻCY Poznań -Brno.
Projekt je pokusem zaznamenat způsoby dnešního života a přemýšlení o domě, jeho historii a budoucnosti. DOMOKRĄŻCY ukazují jak místa s bohatou historií, tak ta, která právě zarůstají zajímavými příběhy. Filmy natočené v soukromých domech a bytech ukazují nábytek zděděný po generace, vybavení sebrané nebo zachráněné před vyhozením a také univerzální design švédského řetězce.
O všem vypovídají sami obyvatelé, kteří diváka zvou nejen do obývacího pokoje nebo kuchyně, ale také do ložnic, koupelen nebo studia. Příběhy hostitelů a jejich otevřenost dělají z DOMOKRĄŻCY nikoli vybroušenou reportáž z časopisu o interiérovém designu, ale spíše milou a neformální návštěvu, které se může zúčastnit nejen nadšenec architektury a interiéru, ale – jednoduše – každý.
Po více než 50 letech od podpisu partnerské smlouvy se opět podíváme na partnerská města.Prostřednictvím jednotlivých příběhů obyvatel ukáže, jak jsou si tato dvě města podobná (nebo odlišná). Jak současná situace změnila životy jejich obyvatel a jak vnímají své bezprostřední okolí, čtvrť a celé město. Brno a Poznaň jsou svým rozsahem podobné a jsou prosperujícími akademickými centry. Mají také dalšího důležitého společného jmenovatele, který výrazně ovlivnil podobu obou měst – veletrhy.
Architektura brněnského výstavního komplexu byla od samého počátku mnohem více zasazena do modernismu než poznaňský veletrh. Stejně jako předválečné vily a domy v Brně, do kterých vás zveme v rámci projektu DOMOKRĄŻCY Poznaň-Brno. Jak tedy porovnáte české a polské modernistické domy a byty? Jak se k nim chovají jejich nájemníci? Jaké příběhy jsou spojeny s prostory, které obývají?
ODCINKI – 3 SEZON
DOMOKRĄŻCY Poznań – Brno – Ostrów Tumski/ dom szeregowy
DOMOKRĄŻCY Poznań – Brno – Černá Pole/ dom
EPIZODY- 3 SEZONA
DOMOKRĄŻCY Poznań – Brno – Ostrów Tumski/ dom szeregowy
DOMOKRĄŻCY Poznań – Brno – Černá Pole/ dom