DOMOKRĄŻCY Krzyki

Odcinek o pierwszych w Polsce szeregowych domach atrialnych nakręcony został we Wrocławiu, w dzielnicy Krzyki, przed wojną najelegantszej części miasta zamieszkałej przez zamożną finansjerę. Zatem dookoła stoją duże poniemieckie okazałe wille, a my wchodzimy w świat modernizmu lat 60. XX w. do niedużych, prostych domów parterowych, na oko skromnych i niepozornych, jednak zaprojektowanych z wielkim wyczuciem i finezją przez mistrzów wrocławskiej architektury powojennej – Zbigniewa Bacia, Krystyny i Mariana Barskich, Adama Tyczkowskiego.
O tym, dlaczego domy zostały wybudowane w tym miejscu, jak każdy z właścicieli, i projektantów zarazem, tworzył jeden segment dla siebie i swojej rodziny, czym się one różnią i – w końcu – na czym polegał fenomen atrium, nazywanego przez niektórych patio, o tym wszystkim mówią w filmie uczestnicy spotkania przed kamerą. Mówią też o nowoczesnym podejściu do domu, jako formie otwartej, łączącego funkcję mieszkalną z pracownią projektową i przenikaniu ogrodu do wnętrza z wszystkich możliwych stron.
Obraz nakręcono w lecie 2020 r. w domu prof. Zbigniewa Bacia, biorą w nim udział też sąsiedzi profesora – dzieci nieżyjących już wrocławskich architektów, współtwórców tego najmniejszego z możliwych habitatów: Ewa Barska i Barbara Rusin, z d. Tyczkowska.